Kostel sv. Vojtěcha
PAMÁTKY

Kostel sv. Vojtěcha
Navigovat Navigovat Facebook

Křížanská ul., Ostasov


Telefon: +420488840000
E-mail: spolek.pratel@ostasov.eu
Web: www.ostasov.eu/kostel-sv-vojtecha/

Za válečná utrpení v sedmileté válce dostala obec roku 1770 odškodnění. Z těchto prostředků nechali občané vystavět dřevěnou kapli, jejíž stavba byla dokončena v r. 1771. Zakoupil se do ní zvon ulitý mikulášovickým zvonařem Josefem Pietschmannem a zasvěcena byla sv. Vojtěchovi. Do té doby chodili místní na bohoslužby do blízkého Liberce.
Dřevěná kaple sloužila svému účelu až do r. 1827. Postupem času zchátrala, proto byla v letech 1832-1833 přestavěna na zděný kostelík. Stavbou byl pověřen F. Effenberger na přání tehdejšího majitele panství Kristiána Kryštofa Clam-Gallase. Původně byly nad vchodem rozšířeného kamenného kostelíka zazděny na věčnou památku dvě dělové koule ze sedmileté války, ale při renovaci v r. 1880 byly odstraněny.
O sedm let později byla přistavena sakristie, instalovaly se nové varhany pocházející z Žitavy a také nový oltářní obraz:
Triptych sv. Vojtěcha, sv. Josefa a sv. Antonína.

V r. 1913 byl vymalován interiér, opraveny a natřeny kostelní lavice. Prostředky byly poskytnuty z kostelních sbírek a také z libereckého arciděkanství. Koncem minulého století, zde ale utichnul život, přestaly se sloužit mše a budova i interiér znovu chátraly.

Od r. 2011 se o kostel stará občanské sdružení SPOLEK PŘÁTEL OSTAŠOVA, které zde pořádá benefiční koncerty i jiné akce pro jeho záchranu a zviditelnění. Více informací najdete na www.ostasov.eu